Pomnik z granitu czy kamienia?
Rodziny zmarłych, po jakimś czasie od pochówku, zaczynają zastanawiać się, jaki nagrobek zamówić: z popularnego granitu, sztucznego konglomeratu, a może innego kamienia. Wybór ten jest ważny nie tylko ze względu na estetykę pomnika, lecz przede wszystkim na jego trwałość. O ile gust to rzecz bardzo indywidualna, a o tyle w kwestii trwałości nagrobków doświadczeni kamieniarze mają takie samo zdanie.
Dlaczego warto wybrać granit?
Granit jest najchętniej wybieranym kamieniem na nagrobki nie bez powodu. Cechuje się on wyjątkową twardością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Niezwykle trudno go zarysować czy ukruszyć. Co ważne, granit jest też mało nasiąkliwy. To z kolei sprawia, że w czasie silnych mrozów nie grozi mu pękanie. Granitowi niestraszne są kwaśne deszcze ani zmiany temperatur. Jeśli raz na jakiś czas pomnik z niego wykonany jest konserwowany, kamień będzie pięknie błyszczał nawet po deszczu.
Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że granit dostępny jest w wielu różnych odcieniach – nie tylko szarościach i czerniach. Z dużym prawdopodobieństwem można znaleźć taki kolor granitu, w jakim rodzina chciałaby stworzyć nagrobek.
Konglomerat, marmur, a może piaskowiec?
Jeśli z jakiegoś powodu rodzina nie jest przekonana do nagrobka z granitu, zazwyczaj decyduje się na konglomerat (90% kamienia naturalnego, 10% spoiwa). Ma on podobną wytrzymałość, jedna zdecydowanie gorzej się prezentuje i niestety nie jest materiałem w pełni naturalnym. Czasami rodziny zastanawiają się nad pomnikiem z marmuru lub piaskowca – to naprawdę piękne kamienie. Trzeba jednak wiedzieć, że ani jeden, ani drugi nie jest dobrym wyborem na nagrobek. To kamienie stosunkowo delikatne, podatne na działanie wilgoci, mrozu i łatwo odbarwiające się. Jeśli jednak rodzinie wyjątkowo zależy na białym, „marmurowym nagrobku”, może zamówić pomnik z białego granitu, o podobnym do marmuru użyłkowaniu. Zyska tym upragniony wygląd nagrobka, jak i jego wysoką trwałość.